2 marca - 7 marca
Ostatnie dwa dni spędzone na rowerze nie należą do najprzyjemniejszych. Trasa co prawda obfituje w widoki wiodąc cały czas w niewielkim oddaleniu od brzegu, ale pogoda skutecznie odbiera radość z jazdy. Ciągle padający deszcz, wiejący wiatr i dość niska temperatura (12-15 st. C) towarzyszą nam prawie przez cały czas. Najgorzej sytuacja wygląda na przylądku Beddoza. Gdzie te słońce i 25 st. sprzed zaledwie kilku dni?
Nocujemy w Walidii spokojnym kurorcie nad przepiękną laguną. Ostatni dzień pedałowania prowadzi przez tereny dość gęsto zaludnione. Nie zdążamy z odpowiadaniem na pozdrowienia ludzi. Wszędzie za i przed nami słychać: bon jour!
W El Jadida mamy na licznikach 1100 km. Zostajemy w tym ciekawym miejscu przez dwa dni. Korzystamy ze słońca, które wyszło na ostatnie dni naszego pobytu.
Odległość przejechana: 214 km
Odległość od początku trasy: 1108 km
Informacje dodatkowe
Dane ogólne
Kraj wielu kontrastów – rozpościera się od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego lub Morza Śródziemnego przez górskie zbocza Atlasu Wysokiego do nieprzeniknionych piasków Sahary. Maroko dla Europejczyków to pierwszy posmak Afryki i kultury Islamu, dla Afrykanów zaś to brama do Europy. Leży na zachodnim krańcu świata arabskiego i muzułmańskiego. W ostatnich latach stało się bardzo popularnym i modnym celem wypraw. Ma do zaoferowania wiele atrakcji. Na spragnionych przygody czekają średniowieczne miasta, rzymskie ruiny, berberyjskie fortece i islamskie zabytki. Ciągnące się przez cały kraj łańcuchy górskie przyciągają masę miłośników różnego rodzaju wypoczynku. Dużą część rejonów górskich nadal zamieszkują plemiona berberyjskie.
Charakterystyka
Maroko, kraj o powierzchni 446 550 km2. To kraj stworzony dla rowerzystów. Różnorodność charakterystyki terenu sprawia, że trasy dla siebie znajdzie każdy. Można podróżować szosami asfaltowymi i szutrowymi. Dla spragnionych wyzwań wiele możliwości wspinaczki górskiej na kamienistych trasach Atlasu Wysokiego i Antyatlasu. Transport rowerów w autobusach nie jest problemem. Narodowe linie autobusowe CTM zawsze zabiorą rower. To samo odnosi się do lokalnych prywatnych przewoźników autobusowych. Wymagana jest jednak dodatkowa dopłaty. Nie można przewozić rowerów koleją.
Przyjazd
Do Maroka można dostać się zarówno drogą lądowo-wodną jak i lotniczą. W przypadku pierwszej, z południa Hiszpanii kursuje wiele promów. Samoloty z reguły lądują w Casablance, choć wiele czarterów lata do Agadiru. Najlepiej korzystać z przewoźnika Alitalia. Lot z przesiadką w Mediolanie. Czas lotu to około 5 godzin. Rowery trzeba zgłosić wcześniej i wymagają dodatkowej opłaty. Przewóz do Maroka jako do kraju na innym kontynencie kosztuje 80 euro w jedną stronę. Traktowane są jako rower nie jako nadbagaż. Muszą być zabezpieczone – zawinięcie w folię bąbelkową wystarcza.
Waluta
1 Dirham (DH) = ok. 1.1 euro
Wiza
Do niedawna Polacy potrzebowali wiz do Maroka. Od początku roku 2005 zostały one zniesione.
Najlepszy okres na podróż
Od września do końca kwietnia. W zależności od celu podróży. Atlas Wysoki jeszcze w kwietniu potrafi być niedostępny z powodu czapy śniegowej. Sahara już na początku marca potrafi być uciążliwa. Należy unikać okresu Ramadanu (4 tygodnie na przełomie października i listopada)
Noclegi
Do wyboru od najwyższej klasy hoteli w nadmorskich kurortach (ponad 400DH), poprzez hotele średniej klasy (od 150DH) do tanich hoteli (nawet za 90DH), w których nie ma ciepłej wody. Kempingi często oblegane przez karawaning (średnio około 15DH za osobę, 10DH za namiot, 10DH za rower i dodatkowo 5-10DH za gorący prysznic). Osobiście polecamy noclegi pod namiotem w ciekawych miejscach z dala od miejscowości.
Jedzenie
Polecamy jogurt pitny Mixy (0,5 l, 4 DH), niezastąpiony z bagietką na śniadanie. Całości na poranny posiłek dopełnia wszędzie dostępna świetna kawa (4 DH).
Dla amatorów posiłków mięsnych proponujemy baraninę z rusztu (w formie szaszłyka z sałatką warzywną i Colą za 25 DH).
Na deser nie można odmówić sobie ogromnych pomarańczy (4 DH za kg) i słusznej porcji ciasta (2 DH).
Literatura
Korzystaliśmy z dwóch przewodników:
"The Rough Guide to Morocco" wydawnictwa Rough Guide z 2001 roku oraz "Maroko" wydawnictwa Pascal z 2001 roku.
Pomoc
Ambasada RP w Rabacie
23, rue Oqbah
B.P. 425 Rabat, Maroc.
telefony:
spoza Maroka: 0021237771173, 0021237771791
z terenu Maroka: 037771173, 037771791
faxy:
spoza Maroka: 0021237775320
z terenu Maroka: 037775320
tel. dyżurny: +21261147586
e-mail: apologne@iam.net.ma
Internet: www.ambpologne.ma
Miejsca w Internecie
Informacje praktyczne:
http://www.triotours.com/faq/ma/index.htm
http://www.world66.com/africa/morocco
Wyprawa rowerowa z 2002 roku:
http://www.sussex.ac.uk/Users/hbpq5/kabanosy/maroko.htm
Świetne zdjęcia i szczegóły pobytu w 2000 roku:
http://homepage.mac.com/guppy/prime-gallery/gallery-maroc-ou.html
Porady dla wybierających się w podróż rowerem:
http://www.wrower.pl
Źródło: informacja własna
|