Plan miasta był podobny do planu wszystkich miast założonych przez Hiszpanów na lądzie amerykańskim: w centrum miasta znajdował się prostokątny rynek, wokół którego stały najważniejsze dla miasta budowle. Rynek Starego Leon ma wymiary 500 m na 800m.
Do tej pory zidentyfikowano następujące budowle znajdujące się wokół rynku: domy biskupa Antonio de Valdivieso, Anny Ximénez, Alonso Sillero Gonzalo Cano, mennicę (Casa de la Fundición), konwent La Merced oraz niezidentyfikowane budynki nr 9 i 10. Budynek 9 to prawdopodobnie więzienie. Na rynku odbywały się targi, dokonywano egzekucji zarówno Hiszpanów jak i Indian.
W pierwszej fazie prac archeolodzy pod kierownictwem Edgara Espinozy odkopali pozostałości konwentu La Merced, usytuowanego w południowej części rynku.
Później odkopano katedrę San Pablo i kościół San Francisco, znajdujące się w pozostałej części miasta.
 |
W ruinach katedry San Pedro odnaleziono 5 grobów grób: 1 z nich zgodnie z zapisem Francisco de Castaneda to grób pierwszego gubernatora Hiszpanii w Ameryce Środkowej Pedrariasa Dávila; w drugim z grobów złożono ciało bez głowy. Okazało się, że jest to ciało zamordowanego 26 lutego 1550 roku biskupa Antonio de Valdivieso. Został on zamordowany na polecenie ówczesnego gubernatora Rodrigo Contrerasa (prawdopodobnie przez synów gubernatora). Pretekstem do zamordowania biskupa było to, że był on obrońcą Indian, przeciwstawiał się władzy gubernatora. Biskup został publicznie stracony przez obcięcie głowy na rynku miejskim. Głowę osadzono na palu w celu zastraszenia innych mieszkańców. Na prośbę władz kościelnych ciało złożono w podziemiach konwentu. Głowy nie odnaleziono.
Nowy Leon
 |
Po wizycie w Leon Viejo wsiadamy do samochodu i udajemy się do nowego Leon. Nowy Leon znajduje się ok. 30 km od ruin starego Leon. Miasto założyli uciekinierzy ze starego Leon.
Leon to typowe miasteczko kolonialne, podobne do Granady, znajduje się tu największa w Ameryce Środkowej katedra oraz kilka kościołów. Pobieżne obejrzenie miasta zajmuje nam około 2 h.
León był stolicą Nikaragui na zmianę z Granadą, w zależności od tego, która partia: konserwatyści z Granady czy liberałowie z Leon byli w danym momencie u władzy. W 1851 roku stolicą Nikaragui została Managua. Przyjęło się twierdzić, że Managua została stolicą kraju, dlatego że leży pomiędzy Leon i Granadą.
León jest uważane za inteligencką stolicę kraju. W mieście tym znajduje się uniwersytet, wiele katolickich collegy, najlepsza w kraju akademia medyczna.
Tu znajduje się największa w Ameryce Środkowej barokowa katedra z unikalnymi malowidłami wewnątrz budynku.
Prace nad budowa katedry rozpoczęto w 1746 roku I trwały prawie 100 lat.
W katedrze tej znajdują się groby najbardziej wpływowych osób w kraju. Jedną z tych osób jest najbardziej znany XIX wieczny poeta Nikaragui Rubén Darío. Jego grób znajdujący się pod obrazem przedstawiającym Św. Pawła jest chroniony przez statuę lwa.
 |
Muzeum poświęcone pamięci Rubéna Darío Archive znajduje się w byłym domu poety "Four Corners". W muzeum tym znajdują się rzeczy należące do poety, w tym zbiór jego książek.
Inne kościoły warte obejrzenia to: Subtiava, El Calvario, La Recolección, La Merced, San Felipe, Zaragoza, San Francisco i El Laborio.
León oraz okolice są znane z wyrobów ceramicznych (glinianych garnków i przede wszystkim dachówki pokrywającej dachy Leon oraz okolicznych miasteczek), bawełny i wyrobu rumu Flor de Cańa.
Źródło: informacja własna
|