Cofnij się w czasie i przeżyj niezapomniane chwile
|
|
|
Parowóz należy do minionej epoki. Dzięki niemu "protoplaści" dzisiejszego turysty - kuracjusze, letnicy i podróżnicy odkrywali nowe zakątki świata. Dla wielu miłośników starych ciuchć, nawet najlepsze lokomotywy elektryczne pozostaną tylko bezdusznymi maszynami. Wraz z ich wycofywaniem, znikają charakterystyczne obrazki z dawnych czasów: żurawie wodne, wieże ciśnień. Odchodzi w zapomnienie niepowtarzalna atmosfera wojaży: do wód na wywczasy, czy dalekich egzotycznych wypraw.
Jeszcze nie tak dawno, do Zakopanego pędziła "Lux Torpeda". Buchająca para, krzątanina, kufry, sakwojaże... Dla miłośników trakcji parowej, mamy dobą wiadomość. Zapraszamy do skansenu w dawnej parowozowni w Chabówce - największej w Polsce ekspozycji ok.100 wycofanych z ruchu parowozów, wagonów i taboru specjalnego. Niektóre lokomotywy i prawie wszystkie wagony zostały przywrócone do pełnej sprawności i mogą być zestawione w składy pociągów, według uznania zamawiającego. Organizujemy przejazdy pociągami parowymi, z programem zorganizowanym według życzeń Gości. Dla organizatorów, którzy nie wiedzą jaki program można zorganizować podpowiadamy:
- dla dzieci i młodzieży:
zajęcia z geografii i historii prowadzone przez nauczycieli lub przewodników, geografia i historia na wesoło, gry, zabawy, konkursy z nagrodami prowadzone przez animatorów, zajęcia z historii kolejnictwa, język angielski na wesoło, lekcje rysunków i zajęć praktycznych, występy aktorów teatrów dziecięcych, bal klaunów, specjalny program dla przedszkolaków, zorganizowanie wyżywienia.
- dla osób dorosłych:
pełną obsługę gastronomiczną w trakcie przejazdu, program rozrywkowy z udziałem artystów i aktorów, dodatkowy program w trakcie postojów na trasie (istnieje możliwość zatrzymania pociągu na piknik lub zostawienie gości na pikniku i podstawienie pociągu w celu przywiezienia), oprawa do imprez w postaci parady parowozów.
Jedną z najbardziej malowniczych dróg żelaznych jest trasa Chabówka - Nowy Sącz, przebiegająca m.in. przez Rabkę, Mszanę Dolną, Tymbark, Limanową, liczne miejscowości i wsie agroturystyczne. Pejzaże zmieniają się bardzo często: widok szczytów Gorców i Beskidu Wyspowego przeplata się z krajobrazem pól, licznych tu sadów, zwartą zabudową wsi.
Parowozy i wagony są po mistrzowsku odrestaurowane, wagony posiadają wc i nagłośnienie, do dyspozycji Państwa jest wagon restauracyjny, miejsca w klasie I (miękkie siedzenia) oraz w klasie II (drewniane siedzenia).Na specjalne zamówienie do składu może być doczepiona salonka rządowa z 1958 roku. Chciałoby się powiedzieć: "Cofnij się w czasie i przeżyj niezapomniane chwile". W okolicy Chabówki wymarzone warunki do aktywnego wypoczynku: szlaki spacerowe i turystyczne (na Luboń Wielki, Turbacz, Stare Wierchy), korty tenisowe, basen, ośrodki jazdy konnej, wyciągi narciarskie, lodowisko, tor saneczkowy, w Rabce: Teatr Lalek "Rabcio", Amfiteatr, Muzeum Etnograficzne im. W.Orkana, Muzeum Gorczańskie, Muzeum Orderu Uśmiechu, Galeria E.Łaczek-Daleki, Pracownia Ceramiki A.Kościelniaka, "Rabkoland", Muzeum Rekordów, bogaty kalendarz imprez kulturalnych organizowanych przez Rabczański Dom Kultury.
Ekspozycję można zwiedzać codziennie z przewodnikiem, w godz. 7.00 - 19.00.Zainteresowanym dłuższym pobytem i wypoczynkiem wśród zabytkowych pojazdów, oferujemy tanie noclegi w pokojach 2-,3-,4- osobowych a także w pokojach rodzinnych, wyposażonych w łazienki z natryskiem. Do dyspozycji Gości oddajemy kuchnię z możliwością przyrządzenia i spożycia posiłków, świetlicę z telewizorem oraz salę kominkową na 40 miejsc. W obiekcie znajduje się sklepik, w którym można nabyć ulubione kolejana: widokówki, breloczki, wydawnictwa i in. Nad przepływającą obok rzeką Rabą przygotowaliśmy ogród z placem zabaw dla dzieci oraz miejscem na rozpalenie ogniska.
Historyczny tabor z Chabówki bywa wynajmowany dla specjalnych celów. Szczególnie nie może się bez nich obyć film. Eksponaty te zagrały w wielu filmach - ostatnio w "Liście Schindlera" "Skrawkach" "Marszałku Piłsudskim" "Dobrym wojaku Szwejku" "Sławie i Chwale", w programie popularno - naukowym "FOKUS".
Otrzymujemy zamówienia dla celów fotografowania. W trakcie przejazdu organizowane są postoje i przerwy, tzw. "fotostopy". Dlatego też przy współudziale Skansenu organizowane są konkursy fotograficzne pt. "Świat dawnej kolei". Patronat objęło Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Tematem konkursów jest m.in. utrwalenie piękna polskich kolei wraz z otaczającym je krajobrazem.
Oczywiście najliczniejszą "klientelą" Skansenu są dzieci i młodzież. Wielu z nich nigdy nie widziało "na żywo" parowozów na dworcu kolejowym. Oglądając eksponaty odbywają prawdziwe lekcje historii i techniki. Uświadamiają sobie nie tylko realia życia ale i postęp, jaki dokonywał się w transporcie kolejowym na przestrzeni dziesięcioleci. Taka jest, bowiem podstawowa funkcja Skansenu - uczyć i bawić.
Z a p r a s z a m y
Informacja:
- w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce,
34-720 Chabówka pod nr tel.(018) 267-62-00 w.345,366;
(018) 268-03-28.
www.rabka.com.pl
www.rabka.pl
www.nowotarski.pl
www.miasto.mszana.pl
www.interia.pl (serwis turystyczny)
- dot. programu artystycznego w trakcie przejazdu:
Impresariat Artystyczny TABERNA LIBRA w Krakowie
tel.(012)632- 88-00, 0501 488 436
www.tabernalibra.krakow.pl
e-mail:taberna@tabernalibra.krakow.pl
Źródło: OFRSK
|