Wyprawa na Spitsbergen
| Kuba Małecki
|
|
Wyprawa na Spitsbergen, położony daleko za północnym kołem podbiegunowym, organizowana jest przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, a ¶ci¶lej przez Instytut Paleogeografii i Geoekologii. Będ± brali w niej udział pracownicy Instytutu, ale również i ja - Kuba Małecki.
Spitsbergen był moim marzeniem od pocz±tku studiów, od kiedy dowiedziałem się, że badacze z mojego wydziału odwiedzaj± regularnie tę arktyczn± wyspę. W końcu postanowiłem wzi±ć sprawy w swoje ręce i porozmawiać z zaangażowanymi w to przedsięwzięcie pracownikami uczelni. W końcu otrzymałem zgodę na uczestnictwo w ekspedycji...
O Spitsbergenie
Wyspa leży daleko za kołem podbiegunowym, w okolicy 77-80° szeroko¶ci geograficznej północnej. Jej powierzchnia wynosi około 39 tys. km2, czyli niewiele mniej niż powierzchnia Szwajcarii czy Holandii. Jest to wyspa górzysta, najwyższy szczyt - Newtontoppen - ma wysoko¶ć 1717 m n.p.m., jest zatem podobnej wysoko¶ci co Babia Góra, najwyższy "pozatatrzański" szczyt w Polsce. Surowe arktyczne warunki powoduj± jednak, że Newtontoppen i inne spitsbergeńskie góry, maj± zupełnie inny charakter od łagodnych, kopulastych Beskidów - rzeĽba gór wyspy ma czasem wręcz alpejski charakter. Najwyższe szczyty (zwłaszcza w południowo-zachodniej i północno-zachodniej czę¶ci wyspy) s± strzeliste, co nadało wyspie wła¶nie tak±, a nie inn± nazwę (Spitsbergen - Ostre Góry).
Ponieważ wyspa leży na wysokiej szeroko¶ci geograficznej, wewn±trz kręgu polarnego, występuje tam dzień polarny latem i noc polarna zim±, gdy słońce odpowiednio w ogóle nie zachodzi i nie wschodzi. W okolicach naszej stacji badawczej (na szeroko¶ci 79°N) dzień polarny trwa 129 dni (od 18 kwietnia do 24 sierpnia), noc polarna - 116 dni (od 25 paĽdziernika do 17 lutego). Moja wyprawa odbędzie się latem i będzie to najdłuższy dzień w moim życiu.
Cel wyprawy
 |
kubamalecki@wp.pl |
Podczas wyprawy będę zbierał materiał na moj± pracę magistersk±. Ponieważ interesuję się turystyk± górsk± moim osobistym celem jest trekking po okolicy naszej stacji badawczej, która położona jest w ¶rodkowej czę¶ci wyspy.
Spitsbergeńkie góry to dzicz, nie u¶wiadczysz tam szlaków i schronisk, a jedynie wiatr, lodowce, a czasem niedĽwiedzie polarne. Obecna działalno¶ć człowieka ograniczona jest do kilku małych osad rozsianych po wyspie, dlatego przyroda jest nieprzekształcona przez ludzi, a powietrze krystalicznie czyste. To będzie niesamowite do¶wiadczenie!
Marzy mi się spotkanie z niedĽwiedziem polarnym i sfotografowanie go, w czym pomoże mi wędrowanie po okolicach stacji. Oczywi¶cie zrobię wszystko, abym wyszedł z tego spotkania bez uszczerbku na zdrowiu fizycznym i psychicznym, żeby zdać relację i pokazać zdjęcia z mojej arktycznej przygody:-) Szczegółowych planów nie mam i każda wycieczka w teren będzie spontaniczna.
Termin i transport
 |
www.protymair.com |
Ekspedycja rozpoczyna się 29 czerwca, a kończy 23 sierpnia.
Jak się dostanę do naszej stacji? Samolotem z Gdańska do Oslo, potem z Oslo do Tromso, a następnie z Tromso do Longyearbyen na Spitsbergenie. Na koniec popłynę żaglowcem, który dowiezie załogę do naszej stacji w zatoce Petuniabukta.
Wyprawa potrwa 8 tygodni. Podczas wyjazdu mieszkać będę w małej traperskiej chatce o nazwie Skottehytta wraz z pozostałymi uczestnikami wyprawy. Program badawczy każdego uczestnika realizowany będzie na tyle na ile pozwol± aktualne warunki pogodowe. Na Spitsbergenie trzeba być elastycznym, bo pogoda lubi płatać figle.
¬ródło: www.nalodowce.prv.pl
|