Uganda jak żaden inny kraj
| Łukasz Kwaśniewski
|
|
Park Narodowy Królowej Elżbiety, zajmujący powierzchnię ok. 2 000 km2, jest od północy ogrodzony Górami Rwenzori a od wschodu Jeziorem Edwarda. Park jest podzielony na dwa sektory: Północny i Południowy. Kiedyś był on jednym z największych i najbogatszych parków we Wschodniej Afryce. Niestety jak w przypadku innych parków w Ugandzie, większość zwierząt została zdziesiątkowana przez wycofujące się oddziały w czasie wojen domowych. Teraz, kiedy w kraju panuje pokój, zwierzęta powoli odradzają się po szturmie, a park stopniowo odzyskuje swoją dawną okazałość.
Park jest naprawdę wart odwiedzania choćby tylko po to, żeby zobaczyć hipopotamy i ptaki na Kanale Kazinga, który łączy Jezioro Edwarda z Jeziorem Georgea. W trakcie wycieczki motorówką po Kanale Kazinga, można obejrzeć z bliska setki hipopotamów otwierających szeroko swoje paszcze i wzburzających wodę. Ptasia fauna jest spektakularna i obejmuje: pelikany, orły, rybołowy, kormorany i bociany. Bawoły i antylopy przychodzą do wody, żeby się ochłodzić. Sporadycznie można zobaczyć także bawoły, słonie i krokodyle.
Kolejną atrakcją Północnego sektora są tereny godowe Kobów. Tutaj na małym obszarze równiny, w pobliżu Jeziora Jerzego, setki ugandyjskich Kobów wiedzie swój żywot. Antylopa ta jest podobna do Impali pod względem życia grupowego. Samce utrzymują harem liczący do 20 samic i uparcie bronią swojego terytorium przed młodszymi ale przegranymi konkurentami. Spektakularny widok stanowią walczące Koby, kiedy spotykają się rogami z rozbrzmiewającym hukiem. Niejednokrotnie można też napotkać lwy polujące na pasące się samice i aroganckie samce. Wracając z tego miejsca przechodzi się przez "Obszar Krateru"– jedną z najbardziej malowniczych części parku. Mija się wiele zachwycających kraterów, które są cechą charakterystyczną jezior kraterowych.
Niezapomniane doświadczenia oferuje Wąwóz Chambura, w którym zwiedzający mogą skorzystać z pierwszych safari wzdłuż rzeki oraz droga przez lasy tropikalne, gdzie można zobaczyć czarne i białe małpy Colobus oraz Szympansy i Małpy Czerwonoogniaste.
Rzadziej odwiedzanym obszarem parku jest Sektor Południowy wokół Ishaska. Ta część jest słynna ze względu na lwy "wspinające się po drzewach", których zwyczaj podróżowania po górnych partiach gałęzi jest rzadko spotykany wśród innych populacji tych zwierząt. Można tam również zobaczyć hipopotamy, stada bawołów, Kabów Kanadyjskich, Topi i słoni.
Park Narodowy Gór Rwenzori
Ten wspaniały świat lodu i śniegu wraz z masywami i niewiarygodną roślinnością, tworzy doskonałe środowisko zarówno dla osób doświadczonych we wspinaczce jak i dla tych, którzy chcą tylko pospacerować. Legendarne Góry Księżycowe były opisane po raz pierwszy przez greckiego filozofa i geografa Ptolemeusza w II wieku n.e. Góra Stanley nazwana tak po słynnym badaczu, który jako pierwszy zobaczył tę górę podczas swojej ekspedycji w 1887 roku, jest trzecią co do wielkości górą w Afryce (5 109 m).
Góry Rwenzori (długie na 120 km i szerokie na 43 km) w 1993 roku zostały ogłoszone Parkiem Narodowym. Były wypiętrzone podczas powstania Wschodnio– Afrykańskiego Systemu Dolin Szczelinowych, co różni je od dwóch innych gigantów Wschodniej Afryki tj. Kilimandżaro i Góry Kenia, które są pochodzenia wulkanicznego. Nazwa Rwenzori oznacza „zaklinacz deszczu”. Średni roczny opad deszczu wynosi 5 m, a oblodzone szczyty są widoczne tylko przez kilka dni w roku.
Przeciętna wycieczka w Góry Rwenzori trwa 6-7 dni. To wystarczająco długo żeby przejść "Central Circuit Trail"– Szlak Okręgu Centralnego. Krótsze wycieczki mogą być zorganizowane ale nie sięgają one wyższych partii gór. Najbardziej suchymi miesiącami są lipiec, sierpień i grudzień aż do końca lutego. Niesprzyjająca pogoda sprawia, że wycieczki mające się odbyć poza tymi miesiącami są niemożliwe do zorganizowania albo kończą się rozczarowaniem.
Cechą charakterystyczną tych gór jest niewiarygodny wachlarz afrykańsko– alpejskiej roślinności. Teren ten stanowi dostatnie środowisko dla kilku gatunków naczelnych (także Szympansy) oraz dla innych ssaków takich jak słonie i lamparty. W Parku możemy znaleźć kilka unikalnych gatunków ptaków- Oliwkowy Gołąb i Kruk z Białą Szyją.
Źródło: informacja własna
|