Lublin: Ułani i Roztocze na fotografii
| Benon Bujnowski
|
|
 |
Jan Błasiński |
Serdecznie zapraszamy 11 listopada około godziny 13:30 (po uroczystościach na pl. Litewskim) na otwarcie 3 wystaw i ułańskie spotkanie do Galerii Po Schodach, ul. Bernardyńska 14a nt. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich i działalności współczesnych ułanów oraz "Roztocze" Wiesława Lipca.
Być Ułanem...
Rączy rumak na nim jeździec w ułańskim mundurze mkną przez nieprzebytą leśną dzicz na spotkanie z...
Poetycka wizja zaczerpnięta z romantycznego dzieła? Otóż nie. To właśnie dzień powszedni strażnika z Roztoczańskiej Straży Ochrony Przyrody. W roku 1989 Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody przyjęła imię 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich na pamiątkę ostatniej szarży tej jednostki pod Krasnobrodem.
 |
Marek Pelic, foto Piotr Pakuła |
Materiały ze zbioru płk. Jana Błasińskiego
Fotografie: Piotr Pakuła, Marek Flis, Przemysław Jankowski, Anna Zaim, Benon Bujnowski
Wystawy będą czynne do 10 grudnia i do tego okresu będą prezentowane filmy o ułanach i o Roztoczu
Wiesław Lipiec
 |
Miejscem urodzenia i zamieszkania związany z Roztoczem. Jest absolwentem Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Przez kilkanaście lat pracował w Roztoczańskim Parku Narodowym odkrywając i dokumentując skarby jego przyrody. Fotografią pasjonuje się od dzieciństwa. Fotografuje przede wszystkim pejzaż, przyrodę i zabytkową architekturę. Nie stroni również od reportażu i fotografii reklamowej. Jest laureatem kilku prestiżowych konkursów (m.in. Grand Prix XVII Biennale Fotografii Przyrodniczej w 1986 r. w Poznaniu, I Nagrody w Konkursie im. Adama Loreta w 2004 r. za ukazywanie piękna polskich lasów w fotografii artystyczne). W dorobku posiada kilkanaście albumów autorskich (m.in. „Roztoczański Park Narodowy”, „Roztocze”, „Zamość”, „Katedra w Zamościu”, „Kolegiata w Opatowie), ma także udział w wielu albumach zbiorowych ( m.in. „Polskie parki narodowe”, „Między Wisłą a Bugiem”, „Mistrzowie polskiego pejzażu”). Jest autorem ponad 20 wystaw indywidualnych i uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych. Publikował zdjęcia w ponad 50 czasopismach w kraju i za granicą, a także w licznych wydawnictwach nieperiodycznych ( kalendarze, foldery, pocztówki itp.). Jest jednym z założycieli Związku Polskich Fotografów Przyrody i aktualnie prezesem Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego ZPFP.
Źródło: informacja własna
|